Співорганізаторами І Всеукраїнських змагань зі слідчих дій виступили:
1. Хмельницький університет управління та права;
2. Відділення Асоціації правників України в Хмельницькій області;
3. Хмельницький осередок Ліги студентів Асоціації правників України;
4. Профспілка студентів Хмельницького університету управління та права.
Почалися змагання з урочистого відкриття, на якому ректор Хмельницького університету управління та права Олег Миколайович Омельчук привітав усіх учасників із чудовою нагодою перевірити на практиці свої теоретичні знання та побажав кожній команді успіхів та сил, аби подолати усі слідчі дії, що були для них підготовлені.
У змаганнях взяли участь 9 команд з провідних вищих юридичних навчальних закладів України: Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого» (м.Харків); Львівського державного університету внутрішніх справ (м.Львів); Української академії банківської справи Національного банку України (м. Суми); Одеського національного університету імені І.І.Мечникова (м.Одеса); Таврійського національного університету ім. В.І.Вернадського (м.Сімферополь); Національного авіаційного університету (м.Київ); Донецького юридичного інституту МВС України (м.Донецьк). Кожна команда складалася з 3 учасників, які у ході змагань повинні були показати не тільки знання кримінального процесуального та матеріального права, але й продемонструвати в реальних умовах володіння уміннями та навичками організації і проведення окремих слідчих дій.
У перший день проводився відбірковий етап змагань, на якому всі команди змагалися за вихід у фінал. На цьому етапі учасникам була запропонована до проведення така слідча дія, як огляду місця події. Кожна команда повинна була із дотриманням вимог нового кримінального процесуального законодавства продемонструвати навички у проведені цієї слідчої дії спочатку на місцевості, а потім у приміщенні. Для цього організаторами було підготовлено повний арсенал засобів та знарядь для виявлення, фіксації та вилучення слідів, а також необхідних для цього третіх осіб (понятих, статистів тощо). Найбільш складним завданням для учасників на цьому етапі виявилось вилучення за допомогою виготовлення гіпсового зліпка сліду взуття ймовірного злочинця. Лише декілька команд змогли віднайти на місці події стріляні гільзи та кулю. Виникали труднощі із виявленням, а іноді і з вилученням слідів пальців рук. Разом з тим майже всі учасники впорались із належною фотофіксацією обстановки на місці події та вилученням ножа і слідів крові.
За результатами відбіркового етапу визначилися 4 команди, які пройшли до фінального етапу. Це були команди «Леді`С» Донецького юридичного інституту МВС України (м.Донецьк), «В.С.К.» Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого» (м.Харків), «Місце події» Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого» (м.Харків), «Знатоки» Таврійського національного університету ім. В.І.Вернадського (м.Сімферополь).
Фінал змагань проводився на другий день і був надзвичайно динамічним і напруженим. На фінальному етапі команди проводили 4 слідчі дії, перелік яких до останньої хвилини тримався у таємниці: обшук, пред’явлення особи до впізнання, допит підозрюваного та одночасний допит двох уже раніше допитаних осіб. Команди повинні були продемонструвати не тільки професійні навички та уміння, але й такі особистісні риси, як командна робота, організованість, переконливість, комунікабельність, спостережливість, мислення у кризових ситуаціях тощо. Найбільш захопливим і динамічним видалося пред’явлення особи до впізнання та допит підозрюваного, де непередбачувана поведінка, емоційне напруження та театральні здібності статистів вимагали від учасників демонстрації ерудиції, психологічної витримки, зібраності та розважливості для досягнення мети цих слідчий дій.
Для оцінювання дій учасників організаторами було запрошено високоповажне журі змагань, до складу якого увійшли: суддя апеляційного суду Хмельницької області, досвідчені працівники слідчих відділів (управлінь) прокуратури, Служби безпеки України та УМВС України в Хмельницькій області, експерти Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Хмельницькій області, а також відомі адвокати та найбільш досвідчені науково-педагогічні працівники кафедри кримінального права та процесу Хмельницького університету управління та права.
Переможцем змагань визначалась та команда, що набрала найбільшу кількість балів за результатами слідчих дій у фінальному етапі і за відгуками експертів у ході більшості слідчих дій, продемонструвала впевненість, згуртованість, організованість і володіння більшістю професійних навичок та вмінь, необхідних працівникам у ході розслідування злочинів. Отож кубок І Всеукраїнських змагань зі слідчих дій імені Георгія Михайловича Рудого виборола команда «Леді`С» Донецького юридичного інституту МВС України у складі Юлії Канюк, Ганни Смоляк та Валерії Коваленко. Друге місце посіла команда «В.С.К.» Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого» (м.Харків) і її учасники Ігор Воронін, Василь Сличко та Володимир Ковалик, третє - «Місце події» Національного університету «Юридична академія імені Ярослава Мудрого» (м.Харків): В’ячеслав Дериволков, Аліна Рудич і Марія Дмитрук, четверте – «Знатоки» Таврійського національного університету ім. В.І.Вернадського: Андрій Гармидер, Анастасія Забабуріна й Олександр Карнаков.
Загалом, захід пройшов вдало, кожен з учасників, організаторів та експертів отримав чимало задоволення, нових та позитивних вражень, чудову нагоду проявити себе. Усі команди висловили побажання ще раз відвідати змагання у наступному році і знову пережити той шквал енергії, що був неодмінним нашим супутником на цих два дні. Експерти ж відмітили високі теоретичні та практичні навички кожної команди під час змагань, велику жагу до вдосконалення своїх умінь, а також побажання продовжувати розпочату роботу по проведенню подібних змагань надалі.
Оргкомітет вдячний вельмишановним запрошеним експертам: Сергію Дмитровичу Бережному, судді Апеляційного суду Хмельницької області, Віктору Івановичу Дуді, начальнику науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Хмельницькій області, полковнику міліції; Олександру Івановичу Присяжному, начальнику відділу з техніко-криміналістичного забезпечення Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Хмельницькій області, підполковнику міліції; Олегу Вікторовичу Кравчуку, начальнику відділу криміналістичної експертизи Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Хмельницькій області, капітану міліції, кандидату юридичних наук; Віталію Анатолійовичу Осмоляну, слідчому організаційно-методичного відділу СУ УМВС України в Хмельницькій області, капітану міліції; Юрію Володимировичу Ладанському, слідчому слідчого відділу по розслідуванню злочинів проти життя та здоров’я особи СУ УМВС України в Хмельницькій області, капітану міліції; Петру Васильовичу Сороці, т.в.о. начальника 2-го відділення слідчого відділу Управління СБУ в Хмельницькій області; Олександру Станіславовичу Томусяку, старшому слідчому 2-го відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області; Михайлу Степановичу Мичуді, старшому слідчому прокуратури м.Нетішина, молодшому раднику юстиції; Петру Васильовичу Конончуку, старшому слідчому Шепетівської міжрайонної прокуратури, молодшому раднику юстиції.
Окрему вдячність за допомогу та підтримку в проведенні І Всеукраїнських змагань зі слідчих дій хочеться висловити ректорату Хмельницького університету управління та права, а також представникам кафедри кримінального права та процесу Хмельницького університету управління та права: Дмитру Леонідовичу Виговському, завідувачу кафедри, кандидату юридичних наук; Віктору Володимировичу Налуцишину, доценту кафедри, кандидату юридичних наук; Сергію Григоровичу Волкотрубу, доценту кафедри, кандидату юридичних наук; Олександру Олеговичу Пунді, доценту кафедри, кандидату юридичних наук; Казимиру Адамовичу Голдзіцькому, доценту кафедри; Оксані Олегівні Каденко, адвокату, старшому викладачу кафедри; Сергію Антоновичу Крушинському, старшому викладачу кафедри; Андрію Петровичу Мазуру, викладачу кафедри.
Всі учасники змагань мали змогу відчути себе максимально наближеними до омріяної професії слідчого.
Ми сподіваємося, що 20–21 квітня 2013 року у Хмельницькому університеті управління та права закладено прекрасний початок для проведення змагань і надалі.
Олена Черніюк, студентка 1 курсу Хмельницького університету управління та права, прес-секретар Хмельницького осередку Ліги студентів Асоціації правників України