Засідання проходило у вузькому колі колег-практиків та науковців в приміщенні Музею історії Хмельницького університету управління та права. З вітальним словом перед присутніми виступив декан юридичного факультету університету, кандидат юридичних наук Володимир Іванович Нагнибіда.
До обговорення були запропоновані наступні питання:
- Стан третейського судочинства в Україні;
- Практика застосування третейського способу вирішення спорів;
- Переваги третейського розгляду на прикладі Регламенту Постійно діючого Третейського суду при Українському національному комітеті Міжнародної Торгової Палати, прийнятого у новій редакції 07.12.2012 р.;
- Виконання рішень третейських судів.
Модератором столу і основним доповідачем був Тарас Петрович Шепель, заступник голови Третейської палати України, голова Третейського суду при Українському національному комітеті Міжнародної Торгової Палати, голова Першого спеціалізованого об’єднання адвокатів у цивільних, кримінальних та комерційних справах.
Такий науковий захід у Хмельницькому університеті управління та права проводиться вперше, однак наш університет не стоїть осторонь питань пов’язаних з альтернативними способами врегулювання правових спорів. Як відомо, головною метою при виникненні спору між сторонами у всі часи завжди було бажання розв’язати його якомога швидше і з найменшими втратами для себе. На жаль, судова система попри численні реформи на даний момент не передбачає граничних строків остаточного вирішення справи по суті (встановлюються лише строки судового розгляду справи), а система оскаржень призводить до того, що рішення щодо предмету спору може вступити в законну силу лише через кілька років після виникнення конфлікту і увесь цей час стосунки між сторонами будуть надмірно напруженими.
Як наслідок, у світі сформувалася практика застосування альтернативних способів вирішення спорів. Найбільш вдалим прикладом реалізації права на альтернативні процесуальні способи захисту, який будується на приватноправовій автономії особистості та принципах самоорганізації соціальних спільнот на протязі багатьох сторіч є третейській суд.
Третейський суд є однією із найважливіших ланок громадянського суспільства, що притаманна лише суспільству із високорозвиненими демократичними засадами устрою державного ладу та високою правосвідомістю громадян.
Безумовно, передача спору на розгляд третейського суду та власне розгляд справ третейським судом має низку переваг, які і планується обговорити на засіданні круглого столу. Напрацювання даного круглого будуть сподіваюсь будуть матеріалізовані в українському законодавстві та допоможуть в подоланні існуючих в ньому прогалин та колізій.