Чи часто Ви ловите себе на тому, що ваша думка не почута? Або почута але невірно сприйнята? Або просто не вистачає слів для висловлення своєї позиції і змоги її достойно аргументувати і відстояти: з друзями, на парі чи просто в житті? Напевно, кожен з нас хоча б інколи, та все ж стикався з цією проблемою. Однак успіху може досягти не той, хто просто має гарні ідеї, а той, хто може їх донести. А стати тим, хто може аргументовано довести будь-яку позицію і вміло у ній переконати, Вам допоможуть дебати.
Дебати — командна, рольова інтелектуальна гра, суть якої полягає в тому, що обрані команди аргументовано доводять тезу, запропоновану до обговорення, а інші — опонують їй. Гра проводиться в стилі Британського парламенту, а точніше процедури прийняття законопроектів Британським парламентом, де є уряд і опозиція. Метою кожного з них є прагнення довести правоту саме своєї сторони, переконавши при цьому спікера і отримавши перемогу у дебатах.
Як гра — дебати демократичні, оскільки передбачають чесність, рівність можливостей, повагу до опонента, толерантність і, одночасно, критичне мислення.
Обов’язок кожної з команд кваліфіковано та в межах певних часових рамок представити свою позицію, власні аргументи «за» чи «проти». Гру оцінює суддя або колегія суддів, які визначають переможця у раунді.
Що дають дебати простому студенту? Насправді від них можна отримати набагато більше, ніж Ви очікуєте, адже дебати:
- стимулюють розвиток критичного мислення, що допомагає виявити сильні та слабкі сторони тих чи інших тез, мобілізувати всі свої знання, задіяти прихований потенціал - так звані «залежані знання»;
- розвивають структуроване мислення – виховують вміння структурно викладати свої думки, будувати логічні схеми та виявляти недоліки і суперечності в них;
- розвивають риторичні навички та допомагають перебороти страх публічних виступів та всім знайому проблему – «як тільки почав говорити, всі слова вилетіли з голови»;
- допомагають систематизувати існуючі знання із найрізноманітніших сфер і отримати масу нових;
- виховують вміння працювати в команді і толерантне ставлення до протилежних думок;
- виховують повагу до людей, їх поглядів і переконань;
- часто використовуються як форма проведення семінарських та практичних занять викладачами нашого університету.
У нашому університеті активно функціонує Дебатний клуб, котрий за 2011-2012 навчальний рік провів близько 40 ігор на різну тематику, в тому числі відкриті дебати в тематиці Сталого розвитку у підтримку Програми розвитку ООН. В іграх брали участь 25 надзвичайно ерудованих та амбітних студентів 1-5 курсів, як юридичного факультету, так і факультету управління та економіки. Впродовж сезону вівся рейтинг спікерів клубу, за результатами якого найкращими спікерами сезону 2011-2012 стали Стецков Дмитро (3-ЮФ) та Мотозюк Анастасія (3-УЕ), які і отримали пріоритетне право представляти наш університет на масштабних турнірах.
З нового 2012-2013 навчального року Дебатний клуб розширює свої горизонти і крім набору для поповнення своїх лав вже зареєстрував своїх членів для участі у турнірах, а саме: «Fire» - міжнародний російськомовний турнір в Харкові (організатор – Федерація дебатів України), «Kyiv Open» - міжнародний англомовний турнір в Києві (організатор – Дебатна академія України), а також наші дебатери змагатимуться у Києві за першість Екотурніру (організатори – Федерація дебатів України, компанія Ernst&Young та журнал Organic).
Організацією і суддівством клубу займається студентка магістратури денної служби за спеціальністю «Державна служба», методист Студентського бізнес-центру – Онуфран Ірина. Ігри проходять щовівторка о 17:00 у корпусі юридичного факультету.
В перспективі - проведення університетського дебатного турніру, проведення англомовних дебатів, участь членів клубу у Всеукраїнських та міжнародних дебатних турнірах, проведення дебатів між студентами та викладачами та ще багато цікавого.
Чекаємо Вас на іграх дебатного клубу – клубу амбітних, ерудованих студентів, котрі встигають все!
Онуфран Ірина