Нещодавно у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича відбулася довгоочікувана для усіх нас подія – Л. Л. Місінкевич успішно захистив дисертацію, подану на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук!
Свій шлях Леонід Леонідович розпочав у Дунаєвцях, здобувши дві вищі освіти, сімнадцять років пропрацював на комсомольській та партійній ниві. У 2000 році в Інституті історії України НАН України захистив дисертацію на тему «Національні меншини Поділля в 20-30 роках ХХ століття» та здобув науковий ступінь кандидата історичних наук (науковий керівник – відомий академік НАН України П. Т. Тронько). За час своєї наукової діяльності Л. Л. Місінкевич став автором близько 60 наукових статей, з яких 3 монографії, не один рік досліджує проблематику реабілітації жертв політичних репресій в Україні, історії та культури національних меншин Поділля.
Відповідно і тема докторського дисертаційного дослідження звучала - «Процеси реабілітації в Україні жертв політичних репресій радянської доби у другій половині ХХ – на початку ХХІ століття: історико-соціальний аспект» (спеціальність 07.00.01. – історія України). Робота була виконана у відділі регіональних проблем історії України Інституту історії України НАН України.
У дисертаційній роботі розв’язується актуальна та недостатньо розроблена в українській історіографії проблема. На основі широкого пласту джерел автор здійснив комплексне дослідження процесів реабілітації жертв політичних репресій радянської доби в Україні у другій половині ХХ – на початку ХХІ століття на тлі утвердження соціально-політичних змін у суспільстві. В дослідженні проаналізований механізм відновлення в правах репресованих, особливості форм і методів організації реабілітаційних заходів щодо жертв політичних репресій, визначені етапи проведення реабілітації в суспільстві. Досліджуються обставини формування нормативно-правової бази та практичні кроки владних структур у реалізації соціально-правового захисту реабілітованих, розкривається механізм та межі компетенції центральних та місцевих комісій, проаналізована діяльність органів прокуратури, суду, держбезпеки, МВС та органів місцевого самоврядування.
На основі аналізу Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» від 17 квітні 1991 року і практики його застосування, визначені недоліки та протиріччя, які мають місце у чинному законодавстві, вносяться конкретні пропозиції для майбутніх змін при формуванні нового вітчизняного законодавства для забезпечення реабілітаційних заходів жертв політичних репресій в Україні.
Науковим консультантом дослідження є відомий вчений, доктор історичних наук, професор, академік Петро Тимофійович Тронько (Інститут історії України НАН України, завідувач відділу регіональних проблем історії України).
Офіційними опонентами були призначені: доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Віктор Михайлович Даниленко (Інститут історії України НАН України, завідувач відділу історії України другої половини ХХ століття); доктор історичних наук, професор Петро Павлович Брицький (Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, професор кафедри історії України); Доктор історичних наук, професор Федір Григорович Турченко (Запорізький національний університет, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи).
На захисті були представники провідних наукових історичних шкіл країни та колеги Леоніда Леонідовича. Понад 3 години тривало засідання спеціалізованої вченої ради Д 76.051.06, за підсумками якого всі члени одноголосно проголосували «За» присудження Л. Л. Місінкевичу наукового ступеня доктора історичних наук!
З чим ми і вітаємо Леоніда Леонідовича та бажаємо здоров’я й наснаги для подальших звершень і наукових здобутків!!!