Чим же такий відомий цей навчальний заклад? По-перше, заснована Сорбонна ще в тринадцятому столітті і на сьогодні це найстаріший вищий навчальний заклад світу! По-друге, свого часу тут навчались Марія Кюрі, Сартр, Маріарк, Трюдо, Цвєтаєва, Арно, Тюрго і це ще не всі!!!
Засновником був теолог Роберт Де Сорбон і спочатку це була школа для бідної молоді в якій навчалось всього 16 осіб. А через століття Сорбонна славилась вже на весь світ! Що цікаво, перші випускники навчались протягом 10 років, а останній іспит тривав з 6 ранку до 6 вечора і приймали його 20 професорів. При цьому студент протягом цих 12 годин не мав права виходити з аудиторії, їсти, пити чи з інших причин!
Парижани говорять «Сорбонна - це держава в державі», бо на її територію без дозволу Президента Сорбонни (тобто ректора) не має права заходити навіть поліція! Ректора університету призначає сам Президент Франції і, хочу сказати, охорона в першого набагато краща ніж в другого!
В структуру Сорбонни входить 4 університети: Париж 1 – Література (саме тут вивчають юриспруденцію та менеджмент); Париж 2 – Наука (де займаються фундаментальними науковими розробками та різними дослідженнями); Париж 4 – Медицина (тут готують майбутніх лікарів); Париж 5 – Філологія (де вивчають всі мови світу). Ви не помилились, університету Париж 3 не існує – так склалося історично.
Кожен корпус університету – це унікальна історико-архітектурна пам’ятка з цікавою історією створення. Звичайно головний адміністративний корпус найстаріший і найбагатший з усіх. В його внутрішньому дворику є церква, а також старовинний сонячний годинник, що досі діє! Проте найбільше вразив храм науки – величезна зала оздоблена картинами, скульптурами, унікальним різьбленням, прикрасами та ліпниною, по них можна читати всю історію Сорбонни. До речі, цю залу не можуть відкривати викладачі - лише студенти, яких в універі не мало не багато, а 120 тисяч (плюс 4 тисячі професорів). Для порівняння, у найбільшому університеті України, Київському політехнічному, навчається більше 40 тисяч студентів.
Наша делегація презентувати для Сорбонни частину фотовиставки «Україна крізь обєктив», а нам, у відповідь, подарували книгу про історію Сорбонни.
Після такої неймовірної екскурсії, зустріч в Культурному центрі при Посольстві України у Франції, не видалась якоюсь особливою – ми ознайомились з їх роботою, планами на майбутнє та виставковими залами. І на згадку про Хмельницький університет управління та права теж подарували фотороботи найвідоміших фотомитців Поділля.
В нашому плані залишився ще один пункт обов’язкового відвідування, адже побачити оспіваний Віктором Гюго Собор паризької Богоматері повинен кожен! Якщо чесно, то зовні собор дещо поступався Стразбурському, але коли переступаєш поріг мову просто віднімає!!! Проте вразило нас не багатство оздоблення, неймовірні вітражі чи величезний орган – в храмі була така атмосфера піднесення та духовності, що в ньому просто хотілось бути! Виходиш, і здається за спиною виросли крила!
Прощатись з Парижем не хотілось, але нас чекав Берлін.
Читайте завтра: Берлін – столиця педантичних любителів пива!