Рада Європи завжди визнавала значимість, яку демократія відіграє на місцевому і регіональному рівнях. Тому захист та зміцнення органів місцевої і регіональної влади, місцевого самоврядування в цілому поступово перетворився на один з ключових напрямів діяльності Організації.
Перші кроки на цьому шляху були зроблені ще в 1957 році, коли Рада Європи започаткувала Постійну Конференцію місцевих і регіональних влад Європи. А 14 січня 1994 року рішенням Комітету міністрів Ради Європи було засновано Конгрес місцевих і регіональних влад Європи, який прийшов на зміну Постійної Конференції.
Кожна країна-член Ради Європи представлена у Конгресі національною делегацією із тією ж самою кількістю представників і заступників, як і в Парламентській асамблеї. Зокрема, делегація України складається з 12 представників України в Конгресі Ради Європи та 12 їх заступників. Таким чином, на сьогодні членами Конгресу є більш як 300 осіб з 46-и держав-членів Ради Європи і така ж сама кількість їх заступників, які працюють у двох палатах - Палаті регіонів та Палаті місцевих влад. В Конгресі також існує три політичні групи: група соціалістів (SOC), група європейської народної партії - християнські демократи (EPP/CD), група незалежних та ліберальних демократів (ILDR).
Діяльність Конгресу здійснюється через щорічні пленарні сесії.
(засідання Палати регіонів та Палаті місцевих влад), а також засідання Постійного комітету, статутних комітетів та робочих груп Конгресу, які відбуваються в міжсесійний період.
Засідання Конгресу відбуваються в приміщенні штаб-квартири Ради Європи у Страсбурзі, якщо за домовленістю між Конгресом Ради Європи або його Постійним комітетом та Комітетом міністрів Ради Європи не прийнято рішення щодо іншого місця їх проведення.
Делегація України в Конгресі Ради Європи бере участь у роботі Конгресу з 1996 року.
Указом Президента України №373 від 21 квітня 2008 року було затверджено склад Делегації України в Конгресі на 2008-2009 роки, до складу якої включено ректора Хмельницького університету управління та права, доктора наук з державного управління, професора В.М. Олуйка.
Під час останньої сесії Конгресу, як повідомив В.М. Олуйко, темою розгляду стала політична нестабільність в деяких країнах Азії, а також на теренах колишнього СРСР, зокрема Росії, Грузії тощо.
Окрім того, делегати Конгресу обговорили стратегію регіонального розвитку Європи.