18 квітня, на підтримку ініціативи вчених, архітекторів, реставраторів, працівників органів охорони пам’яток історії і культури та згідно з Указом Президента України відзначається День пам’яток історії та культури.
Саме до цього Дня в Хмельницькому університеті управління та права відбулося чергове вручення регіональної премії «Скарби землі Болохівської».
Премія встановлена Благодійним фондом «Закон та справедливість» (керівником якого є ректор Хмельницького університету управління та права, доктор наук з державного управління, професор Віталій Олуйко). Автором ідеї та ініціатором створення Премії є письменник, Заслужений журналіст України Броніслав Грищук. Основною метою створення Премії є сприяння охороні та збереженню культурної спадщини, історико-культурного середовища, відродження пам’яток історії та культури Подільсько-Волинського регіону.
Премія є першою у своєму роді регіональною громадською відзнакою та присуджується науковцям (історикам, археологам, архітекторам тощо), письменникам та іншим представникам громадськості щорічно за значний внесок у розвиток, відродження та популяризацію культурної спадщини Подільсько-Волинського регіону (давнім «пращуром» якого є літописна Болохівська земля).
Цього разу Премія вручалася в трьох основних номінаціях:
1) В номінації «Архітектура та дизайн об’єктів культурної спадщини» лауреатами премії стали: за створення проекту відродження історико-культурного комплексу «Аріанська каплиця» в с. Тихомель Білогірського району Хмельницької області - дизайнер, голова правління Хмельницького обласного осередку Спілки дизайнерів України Коваленко Леонід Петрович; за створення проектів і будівництво оригінальних архітектурних культових споруд на Хмельниччині - архітектор, голова правління Хмельницької обласної організації Національної спілки архітекторів України Козак Сергій Іванович; за сподвижництво у збереженні та відродженні архітектурних пам’яток м. Кам’янця-Подільського та багаторічну творчу працю у царині культури - генеральний директор Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» Фенцур Василь Володимирович.
2) В номінації «Краєзнавство та громадська робота в сфері відродження об’єктів культурної спадщини» лауреатами премії стали: за авторство ряду наукових праць, що прославляють місто Хмельницький, а також підготовку брошур, присвячених Болохівській землі - провідний науковий співробітник Хмельницького обласного краєзнавчого музею Єсюнін Сергій Миколайович; за активну громадську роботу у сфері відродження пам’яток історії та культури Хмельниччини, організацію видання книги «Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє» - голова Подільського молодіжного культурного об’єднання «У майбутнє через культуру» Монастирський Денис Анатолійович.
3) В номінації «Літературні твори, присвячені історії та культурі Подільського регіону» лауреатом премії став: за дослідження історії Подільського краю та написання літописного роману «Кручі» - директор Хмельницького обласного літературного музею Горбатюк Василь Іванович.
В рамках вручення Премії відбулася презентація брошури «Болохівська земля» (авторський колектив: В. Олуйко, Б. Грищук, С. Єсюнін, Г. Єсюніна, Д. Монастирський).
А також було піднято цілий пласт проблем, що стосуються культурного відродження не лише Подільського краю, але і в цілому нашої держави.