30 вересня 2016 року набула чинності довгоочікувана реформа судової система, прийнята в червні цього року переважною більшістю народних депутатів. Зміни до Конституції та новий закон «Про судоустрій та статус суддів» сприятимуть створенню професійної та гідної судової системи, суттєво зменшуючи можливість політичного втручання в судочинство, обмежуючи суддівський імунітет та впроваджуючи антикорупційні запобіжники і відкритий процес конкурсного відбору для суддів. Наразі очікується ухвалення закону про ключовий орган в системі правосуддя – Вищу Раду Правосуддя, змін також потребує закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» і «Про Конституційний Суд України».
У зв’язку із виправданою актуальністю обговорення даних питань 15 листопада 2016 року відбулись студентські дебати, а також публічна дискусія.
Отож, на студентських дебатах: "Адвокатська монополія: за і проти" молоді правники обговорювали плюси та мінуси однієї з конституційних новацій – адвокатську монополію на представництво в судах. Дебатували студенти Національного університету «Острозька академія» проти студентів Хмельницького університету управління і права. Острожани виступали проти адвокатської монополії, а хмельничани - за.
Суддями виступили:
- Сергій Петухов, заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції;
- Роман Титикало, депутат Київської обласної ради, директор адвокатського бюро “Титикало та партнери”;
- Руслана Вовк, доктор юридичних наук, правовий радник/менеджер проекту DRI (Берлін).
За рішенням суддів найбільш переконливими та обґрунтованими аргументами оперували студенти Хмельницького університету управління та права! Вітаємо з перемогою наших активних та наполегливих студентів!
Після першої частини відбулась публічна дискусія про конституційну реформу в частині правосуддя “Сьогодні громадянин – завтра суддя, адвокат, прокурор. Як судова реформа вплине на кожного з нас?”
Учасниками дискусії були:
- Сергій Петухов, заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції;
- Руслана Вовк, доктор юридичних наук, програмний менеджер Oфісу зі сприяння демократії в Україні (DRI, Berlin);
- Андрій Попик, координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА в Хмельницькій області;
- Роман Титикало, адвокат, керівник комітету цивільного права Асоціації правників України, голова Постійної комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, законності, правопорядку, взаємодії з правоохоронними органами та боротьби з корупцією Київської обласної ради;
- Юрій Білоусов, професор Хмельницького університету управління та права.
"Судова влада може бути незалежною в тій мірі, в якій це дозволять інші гілки влади - законодавча та виконавча. Саме вони повинні мати усвідомлення існування сильного та незалежного суду. Основним завданням нинішньої реформи бачу підняття довіри з боку населення і це не повинно перетворитися у звичайну зміну облич, оскільки без удосконалення норм матеріального права, модернізації процесуального законодавства пересічний громадянин не побачить конкретних результатів. Ця реформа не повинна повторити гіркий досвід реформи місцевих прокуратур без перегляду змісту роботи та завдань органів прокуратури", - зазначає Юрій Білоусов.