11 листопада в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича відбулась регіональна презентація та обговорення проекту "Концепції вдосконалення правничої (юридичної) освіти для фахової підготовки правника відповідно до європейських стандартів вищої освіти та правничої професії". Учасниками форуму були представники правничих шкіл західних регіонів України. Хмельницький університет управління та права представляв декан юридичного факультету, к.ю.н. Крушинський Сергій Антонович.
На зібранні виступили члени Робочої групи з розробки проекту Концепції:
Головатий Сергій Петрович, д.ю.н., професор, заступник члена Венеційської комісії від України з доповіддю «Конституційно-правові вимоги до реформування правничої освіти. Розуміння фаху правника»;
Бойко Андрій Михайлович, д.ю.н., професор, член Вищої ради юстиції з доповіддю «Концептуальні підвалини стандарту правничої освіти як мінімальні вимоги для отримання доступу до правничої професії в Україні»;
Бобкова Антоніна Григорівна, д.ю.н., професор, декан юридичного факультету Донецького національного університету ім. В. Стуса з доповіддю «Концептуальні засади забезпечення якості правничої освіти та науки».
Усі учасники обговорення одноголосно висловилися за необхідність глибокого якісного реформування правничої освіти та підтримали більшість принципових положень проекту Концепції. Разом з тим, окремі положення проекту Концепції викликали аргументовану критику. Чи не найбільше несприйняття присутніх викликало положення про те, що «з метою належного забезпечення якості правничої освіти загальний обсяг підготовки фахівців зі спеціальності «Право» не може перевищувати кількість, що становить суму з 50 відсотків державного замовлення та 50 відсотків за кошти фізичних та юридичних осіб». На думку більшості представників правничих шкіл такий підхід може призвести до знищення природної конкуренції правничих шкіл та встановлення монополії на підготовку правників декількома вищими навчальними закладами. Крім того, це положення може розцінюватися як порушення права на освіту (на доступ до вищої освіти).
Деканом юридичного факультету нашого університету Крушинським С.А. активно критикувалося положення проекту Концепції, за яким «підготовку правників в Україні мають здійснювати правничі школи, які належать до сфери компетенції Міністерства освіти і науки України (класичні університети, профільні університети), та приватні вищі навчальні заклади, що отримали ліцензію Міністерства освіти і науки Україн». З незрозумілих причин розробники проекту Концепції оминули увагою комунальні ВНЗ, які відповідно до ч. 4 ст. 27 Закону України «Про вищу освіту» поряд з державними і приватними закладами мають рівні права у провадженні освітньої, наукової та інших видів діяльності. Тому такий підхід розцінюється як дискримінація вищих навчальних закладів комунальної форми власності щодо можливості підготовки правників в Україні.
Головним підсумком обговорення став висновок, що незважаючи на нагальну необхідність реформування правничої освіти в нашій країні, прогресивність переважної більшості положень розробленого проекту Концепції, все ж він потребує подальшого доопрацювання.