2-3 жовтня 2015 року в стінах Хмельницького університету управління та права проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Проблеми модернізації приватного права в умовах євроінтеграції». Захід проведено спільно з Науково-дослідним інститутом приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака Національної академії правових наук України, наукова лабораторія якого з проблем адаптації цивільного законодавства України до стандартів Європейського Союзу вже більше 10 років успішно функціонує в Хмельницькому.
Головне завдання заходу полягало в тому, щоб з урахуванням трансформаційних процесів у сфері правового регулювання особистих немайнових та майнових відносин (цивільних відносин) в зарубіжних країнах, із урахуванням досвіду застосування національного законодавства визначити шляхи вирішення наукових та практичних проблем імплементації в законодавство України норм законодавства ЄС загалом та у контексті виконання Угоди про асоціацію зокрема; з’ясувати значення для національного права основних модельних актів європейського приватного права (наприклад, DCFR), шляхів ефективності використання ADR як передумови (складової) провадження у певних категоріях цивільних і господарських справ, спрогнозувати динаміку удосконалення механізму регулювання здійснення й захисту цивільних прав в умовах інтеграційних процесів, які відбуваються в Європі.
НАПРЯМИ РОБОТИ КОНФЕРЕНЦІЇ:
1. Європейський вектор розвитку приватного права України.
2. Досвід розвитку приватного права у пострадянських державах на сучасному етапі.
3. Компаративні дослідження у сфері приватного права: стан, проблеми, значення.
4. Процесуальні механізми захисту цивільних прав та охоронюваних законом інтересів.
5. Альтернативні способи вирішення спорів (ADR) серед форм захисту цивільних прав.
Адаптація законодавства України до законодавства Європейського Союзу є пріоритетною складовою процесу інтеграції України до європейських структур, що в свою чергу є стратегічним напрямком української зовнішньої політики. Визначаючи це, Україна уклала ряд міжнародних угод, Угоду про партнерство і співробітництво між Україною і Європейськими співтовариствами та їх державами-членами від 14 червня 1994 року, Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом 21 березня та 27 червня 2014 року. На реалізацію взятих на себе зобов’язань Україна прийняла низку нормативних актів, в яких закріпила основні положення процесу адаптації національного законодавства до стандартів ЄС.
У розрізі цього, особлива актуальність відводиться питанням модернізації цивільного законодавства до стандартів Європейського Союзу, оскільки саме сфера нормативного закріплення майнових та особистих немайнових прав учасників суспільних відносин визнана пріоритетним напрямком процесу адаптації законодавства України до законодавства ЄС, зокрема інтелектуальна власність, охорона праці, фінансові послуги, державні закупівлі, охорона здоров’я та життя людей, тварин і рослин, захист прав споживачів, транспорт та інші.
Важливу роль в цьому процесі відіграє і відіграватиме спрямованість державної політики України щодо адаптації законодавства, яка формується як складова частина правової реформи в Україні та спрямовується на забезпечення єдиних підходів та обов’язкового врахування вимог законодавства Європейського Союзу під час нормопроектування, підготовки кваліфікованих спеціалістів, створення належних умов для інституціонального, науково-освітнього, технічного, фінансового забезпечення процесу адаптації законодавства України.
За результатами проведення конференції схвалено рекомендації, які сформульовані виходячи зі змісту оголошених доповідей, наукових повідомлень, надісланих матеріалів, а також загальної дискусії, яка була проведена протягом роботи пленарного засідання конференції.