ПРОГРАМА

для підготовки до екзамену з дисциплін менеджменту за письмовими тестовими технологіями при вступі на навчання за денною і заочною формами за напрямом підготовки Специфічні категорії спеціальністю 8.000007 Адміністративний менеджмент освітньо-кваліфікаційного рівня магістра на основі здобутого освітньо-кваліфікаційного рівня
спеціаліста або магістра

 

1. Основи менеджменту

 

1.1. Сутність та роль менеджменту

Менеджмент як специфічна сфера людської діяльності. Сутність категорій «управління» та «менеджмент». Управлінські відносини як предмет менеджменту. Менеджмент як мистецтво управління. Менеджери та підприємці - ключові фігури ринкової економіки. Рівні управління, групи менеджерів.

 

1.2. Організації як об'єкти управління

Поняття організації. Ознаки організації. Внутрішнє середовище організації, взаємозв'язок внутрішніх змінних. Різновиди організацій: органістичні та механістичні, прості та складні, формальні та неформальні.

Організація як відкрита динамічна система: керуюча та керована підсистеми. Зовнішнє середовище організації: фактори прямої та непрямої дії. Загальні характеристики зовнішнього середовища: об'єктивність, взаємозв'язок факторів, складність, динамічність, невизначеність. Культура організації.Типи організацій в Україні.

 

1.3. Функції та технологія менеджменту

Поняття функцій менеджменту. Функції менеджменту як види управлінської діяльності. Класифікація і характеристика функцій менеджменту. Загальні (основні), конкретні (спеціальні) функції менеджменту. Мета управлінського процесу, його учасники, предмет, засоби здійснення.

 

1.4. Організаційна діяльність як загальна функція менеджменту

Сутність організаційної діяльності та її місце в системі управління. Поняття та складові організаційної діяльності.

Повноваження, обов'язки, відповідальність. Процес делегування повноважень і відповідальності. Типи повноважень: лінійні, функціональні. Єдиноначальність: поняття, сутність. Централізація і децентралізація.

Принципи побудови організаційних структур управління. Фактори, які впливають на формування організаційної структури.

 

 

 

1.5. Мотивування як загальна функція менеджменту

Значення людського фактора в управлінні організацією. Психологічні та фізіологічні особливості працівника. Поняття мотивування.  Принципи  врахування  інтересів  у  мотивації. Стимулювання праці: цілі, принципи, види, форми.

 

1.6. Методи менеджменту

Сутність та класифікація методів менеджменту. Економічні методи менеджменту. Адміністративні методи менеджменту. Соціально-психологічні методи менеджменту. Методи менеджменту як результат виконання функцій менеджменту.

 

1.7. Управлінські рішення

Сутність управлінських рішень. Управлінське рішення як результат управлінської діяльності. Класифікація управлінських рішень. Умови прийняття управлінських рішень. Фактори, що впливають на процес прийняття управлінських рішень. Якість управлінських рішень.

 

1.8. Керівництво та лідерство

Поняття та загальна характеристика керівництва. Основи керівництва: вплив, лідерство, влада. Адаптивне керівництво. Влада як елемент примушення. Характеристика та класифікація стилів керівництва. Фактори та передумови формування стилів керівництва. Критерії оцінки стиля менеджера. Особливості національних систем керівництва. Загальна характеристика моделі сучасного менеджера.

 

2. ОСНОВИ ЕКОНОМІКИ

 

2.1. Загальні основи економічної теорії

Поняття економіки. Сучасна економіка і економічна наука: основні етапи становлення і розвитку. Продуктивні сили і виробничі відносини.  Суть виробництва .Виробничі ресурси та фактори виробництва. Капітал та робоча сила як основні фактори виробництва. Економічні потреби та інтереси як рушійна сила соціально-економічного розвитку.

Економічний прогрес: основні критерії і рушійні сили. Форми суспільного виробництва: натуральне, товарне виробництво. Товар і його фактори. Суть грошей. Закон обігу грошей. Закон вартості його сутність та функції.

Сутність ринкової економіки. Сучасний ринок його сутність види та структура.. Функції ринку, умови функціонування, інфраструктура. Конкуренція і її види. Монополії та антимонопольне законодавство, суб’єкти ринкової економіки:: домашні господарства, підприємства, держава . Закон попиту та пропозицій.

Власність: економічний зміст, види і форми власності, форми господарювання. Земля як економічна категорія і фактор виробництва. Поняття земельної ренти. Ринок землі. Форми господарювання у сільському господарстві. Державна політика регулювання та підтримки сільськогосподарського виробництва.

 

 

 

 

УХВАЛЕНО

Рішення кафедр

факультету управління та економіки

Лютий 2010 року